polski english
« powrót
DAPHNE - czyli ogromna siła kobiecości! Sprawdź co działo się w ostatnią sobotę w Galerii Bałtyckiej!
12 marca o 23:16;   

 

DAPHNE - Stop przemocy wobec kobiet!

 

DAPHNE to międzynarodowy projekt IFMSA łączący w sobie otwartość SCORA i wrażliwość SCORP poruszający wyjątkowo trudny, ale wbrew pozorom częsty i niestety wciąż niezauważalny problem przemocy wobec kobiet, nie tylko fizycznej, ale również psychicznej czy seksualnej.

W tym roku przy wyjątkowo udanej współpracy z Fundacją „Centrum Praw Kobiet”, Wojewódzkim Ośrodkiem Koordynującym w Gdańsku, Studenckim Kołem Naukowym przy Katedrze i Klinice Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej GUMed, Szkołą Tańca ”Dance Fusion” i Centrum Nauki i Biznesu „Żak”, a przede wszystkim wspaniałemu gronu zaangażowanych studentów udało się nam się po raz pierwszy w Trójmieście przeprowadzić happening mający na celu uwrażliwienie społeczeństwa na to niepokojące zjawisko.

 

 

9 marca w Galerii Bałtyckiej w Gdańsku staraliśmy się przekonywać kobiety, że są niepowtarzalne i mają prawo zadbać o swój komfort psychiczny, zdrowie i piękno zewnętrzne.
Nasze działania skupiały się zwłaszcza na szczególnie trudnej, aczkolwiek wcale nie marginalnej  tematyce przemocy wobec kobiet. W tym celu Dominika Kuczkowska, Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych zorganizowała kontrowersyjny, lecz najlepiej przemawiający do świadomości przechodniów performance z udziałem trzech studentek, które odgrywały rolę podlegających przemocy, ale zupełnie bezsilnych i nie zauważanych przez otoczenie kobiet. Reakcje obserwujących mówiły same za siebie.

Dodatkowo z  okazji minionego Dnia Kobiet postanowiliśmy rozdać paniom tulipany, nie były to jednak zwykłe kwiaty, miały bowiem dołączoną ulotkę z podstawowymi informacjami o ośrodkach oferujących pomoc osobom wobec których stosowana jest przemoc. Mamy nadzieję, że chociaż jedna z nich trafiła w ręce właściwej osoby.
Swoje siły połączyliśmy z Fundacją „Centrum Praw Kobiet”, która wsparła nas nie tylko merytorycznie, ale co najważniejsze personalnie, swój dyżur pełniła bowiemEliza Kondzierska,psychoterapeutka, która oferowała rozmowę i wskazywała na prawne możliwości rozwiązania problemów spotykających się z przemocą kobiet.

Nie zapomnieliśmy nawet o najmłodszych, specjalnie dla nich zorganizowaliśmy warsztaty plastyczne poświecone tematyce przemocy, a żeby umilić im spotkanie z tą trudną tematyką Dominika malowała ich buzie na wszystkie kolory tęczy.

Razem z Wojewódzkim Ośrodkiem Koordynującym wychodzimy z założenia, że każda akcja skierowana do szerszego grona odbiorców stanowi doskonały moment na przypomnienie paniom o niezwykle ważnej, a zarazem stosunkowo prostej profilaktyce raka piersi i raka szyjki macicy. Dlatego postanowiliśmy informować , szkolić i odpowiadać na wszelkie pytania dotyczące tematyki chorób nowotworowych kobiecych narządów płciowych. Ponownie spotkaliśmy się z ogromnym zainteresowaniem nie tylko ze strony pań, ale również panów, co doskonale świadczy o tym, że społeczeństwo jest coraz bardziej świadomie i otwarcie podchodzi do konieczności dbania o zdrowie swoje i najbliższych.

Każda kobieta, która w tym dniu pojawiła się w Galerii Bałtyckiej mogła poczuć się naprawdę wyjątkowo, albowiem tajniki salsy odkrywali przed nimi profesjonalni instruktorzy z „Dance Fusion” Milena Ewiak i Marcel Richert, którzy swą niesamowitą energią zarażali wszystkich wokół i przekonywali, że taniec jest nie tylko świetną zabawą, ale przede wszystkim możliwością na odkrycie swojej kobiecości oraz wzmocnienie wewnętrznego poczucia własnej wartości. Niebywałą atrakcję stanowiło również stanowisko kosmetyczne szkoły „Żak”, w którym panie chętnie oddając się w ręce kreatywnych kosmetyczek i fryzjerek,  poddawały się różnorodnym zabiegom, a wszystko po to by poczuć się lepiej i pewniej we własnej skórze.

Mamy nadzieję, że nasze działania choć w części doprowadzą do podniesienia  świadomości społeczeństwa o istniejącym problemie, który w wielu kręgach nadal traktowany jest jako temat tabu, a poniżane kobiety przestaną obawiać się szukania  profesjonalnej pomocy i uwierzą, że pod żadnym pozorem nie są winne zaistniałej sytuacji, a dzięki ich aktywnej postawie oprawca już nigdy więcej nie dopuści się do przemocy wobec nich.

 

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.

*

Dyżur

Brak dyżurów
w najbliższym czasie

Adres e-mail
*
Hasło
*
Zapamiętaj mnie

Zapomniałem hasła

Rejestracja

Newsletter

E-mail

Współpraca

© 2019 IFMSA-Poland Oddział Gdańsk
Realizacja: indemi.pl     projekt graficzny: Wasacz.pl