polski english
« powrót
"Twoje Zdrowie w Twoich Rękach" w Kończewicach - relacja
04 grudnia o 14:57;   

Dnia 1 grudnia 2012 roku w Szkole Podstawowej w Kończewicach odbyła się akcja „Twoje Zdrowie w Twoich Rękach” organizowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział Gdańsk, Akademickie Stowarzyszenie Onkologiczne oraz Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze i Klinice Chirurgii Onkologicznej. Patronat nad projektem objął Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n. med. Janusz Moryś oraz Wójt Gminy Miłoradz Tadeusz Biliński.

Podczas akcji przeprowadziliśmy podstawowe badania: pomiar ciśnienia, wskaźnika masy ciała, stężenia glukozy i cholesterolu, pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu, badanie elektrokardiograficzne. Następnie pacjenci udali się na konsultacje internistyczną i onkologiczną, których udzielali lekarze Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Lokalne władze, miejscowa parafia oraz media zadbały o poinformowanie mieszkańców o możliwości bezpłatnego skontrolowania stanu zdrowia.

Nasza akcja cieszyła się wielką uwagą -  przebadaliśmy 100 pacjentów. Znalazło się wśród nich ok. 10 osób, które z powodu ujawnionych w badaniach nieprawidłowości, będą wymagać pilnego pogłębienia diagnostyki. Wszystkie te osoby zostały poinformowane, co należy robić dalej i dokąd się udać. Pacjenci uzyskali również wskazówki nt. prowadzenia zdrowego stylu życia, zasad stosowania diety i konieczności zaprzestania palenia.

Podczas oczekiwania między badaniami pacjenci mogli wziąć udział w wykładach o tematyce onkologicznej wygłaszanych przez studentów należących do Koła Chirurgii Onkologicznej. Praktycznymi zajęciami edukacyjnymi były szkolenia z samobadania piersi na fantomach, w których wzięło udział wiele osób.

Radość studentów i lekarzy z ogromnego zainteresowania „białymi sobotami” jest niezmierna i daje dużo energii do organizowania następnych takich akcji. Cieszymy się, że włożona praca owocuje poprawą stanu zdrowia i poziomu wiedzy wśród mieszkańców Pomorza.

 

\"Twoje Zdrowie w Twoich Rękach\" - relacja

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.

*

Dyżur

Brak dyżurów
w najbliższym czasie

Adres e-mail
*
Hasło
*
Zapamiętaj mnie

Zapomniałem hasła

Rejestracja

Newsletter

E-mail

Współpraca

© 2019 IFMSA-Poland Oddział Gdańsk
Realizacja: indemi.pl     projekt graficzny: Wasacz.pl