polski english

Movember

MOVEMBER ("wąsopad") to akcja odbywająca się co roku w listopadzie na całym świecie. Ma na celu uświadamianie i edukację mężczyzn na temat raka jądra i prostaty. Są to tematy, które mężczyźni często zaniedbują lub o których często nie mają pojęcia.

Rak jądra jest najczęstszym nowotworem u młodych mężczyzn (14-34 lat) i choć jego rokowania są dobre, tak jak w przypadku każdego nowotworu liczy się czas wykrycia zmiany. Dlatego też podczas tej akcji uczymy mężczyzn samobadania jąder - jak to robić najlepiej i na co zwrócić uwagę. W ciągu ostatnich 30 lat częstość raka jądra wzrosła 3-krotnie, co oznacza, że problem jest narastający i nie można dopuścić do jego większego rozwoju. 

W grupie mężczyzn powyżej 45 lat problemem staje się inny męski nowotwór - rak gruczołu krokowego. On z kolei wykazuje tendencję wzrostową zachorowalności o 5 razy w ciągu ostatnich 30 lat. W tym wypadku przypominamy mężczyznom o kontroli urologicznej i zwracamy uwagę na objawy mogące świadczyć o zmianie nowotworowej w prostacie. Rak ten w przeciwieństwie do raka jąder ma znacznie gorsze rokowania i stanowi 4. miejsce na świecie jako przyczyna zgonu. 

I choć okolice intymne stanowią dla wielu ludzi tabu to dla raka takie pojęcie nie istnieje, dlatego musimy umieć o tym rozmawiać i zachęcać też do tego innych ludzi. 

Symbolem solidarności z mężczyznami chorującymi na nowotwory jąder oraz prostaty są wąsy. Wąsy należy zapuszczać cały miesiąc. Jeśli już je masz - musisz je całkiem zgolić i następnie zapuszczać od nowa!

 

 

Koordynator Lokalny Projektu "Movember":

Olga Piątek
e-mail: olga-piatek@wp.pl
tel.: 602289314

*

Dyżur

Brak dyżurów
w najbliższym czasie

Adres e-mail
*
Hasło
*
Zapamiętaj mnie

Zapomniałem hasła

Rejestracja

Newsletter

E-mail

Współpraca

© 2019 IFMSA-Poland Oddział Gdańsk
Realizacja: indemi.pl     projekt graficzny: Wasacz.pl